שימו לב: בעקבות מקרי הכלבת באזורנו, אנו שבים וקוראים להגברת ערנות ולפעול ע"פ ההנחיות של ד"ר שי רודריג, הווטרינר הרשותי-

ההנחיות הללו נועדו לשמירת בריאותכם ובריאות חיות המחמד אשר ברשותכם, אנא הקפידו למלא אתם כלשונם!

1. יש לדווח על התנהגות חריגה של חיות בר ובית, למוקד המועצה בטלפון 04-6071122, או באמצעות האפליקציה. בכל מקרה- לא להתקרב לבע"ח.

2. חיסון כלבים וחתולים כנגד מחלת הכלבת ובהתאם לחוק! אנא הקפידו לאמץ בעלי חיים ממקור מהימן, וכן- הקפידו להכניס את בעלי החיים לבית או למקום מוגן שימנע מגע עם חיות בר.

3. כל מי שחושב שחיית המחמד שלו באה במגע עם בעל חיים חשוד או לא מוכר מחויב לפנות באופן מידי לווטרינר הרשותי.

4. מי שננשך או נשרט על ידי בעל חיים, מחויב לשטוף באופן מידיי את האזור במים זורמים וסבון, לחטא בחומרי חיטוי ולגשת מיד ללשכת הבריאות.

זו הנחיה גורפת- כל מי שבא במגע עם חיה חשודה חייב לפנות למשרד הבריאות ולבדוק האם יש צורך בקבלת טיפול מונע נגד כלבת.
משרד הבריאות בעפולה- טלפון: 04-6099000. לאחר שעות העבודה ובמהלך סוף השבוע יש לפנות לבית חולים הקרוב.

 

תזכורת!

מחלת הכלבת היא מחלה מסכנת חיים! אנו חיים באזור חקלאי מובהק, ולא חדש לנו עצם סכנת ההידבקות במחלה, ומנגד היכולות להתחסן ולהימנע מהפצה. כל תושב המחזיק בע"ח לא מחוסן חייב להבין כי הוא מסכן את עצמו, את משפחתו ואת כל הישוב בו הוא מתגורר. מחלת הכלבת הינה מחלה סופנית ומופיעה במגוון צורות ואין מקרה אחד דומה למשנהו. בימים הראשונים של המחלה חל שינוי בהתנהגות בעל החיים, במהלכו הופכות חיות שהן ידידותיות בדרך כלל לתוקפניות ולהיפך.

במהלך תקופת המחלה לוקים בעלי חיים נגועים בטרוף, נעים למרחקים, נושכים בדרכם חפצים דוממים, בעלי חיים אחרים ובני אדם. שיתוק שרירים הפוגע בבית הבליעה גורם לשינוי הקול ולהופעת ריר קצפי בפה. בשלבים הסופיים, החיות אינן מגיבות לגירויים ובהדרגה הן לוקות בשיתוק ואחריו מופיעות התכווצויות עד מוות. המחלה הינה חשוכת מרפא. בעלי חיים המפתחים את הסימנים הקליניים של המחלה ימותו תוך ארבעה ימים.

חשוב לזכור כי חית-בר שאינה חוששת להתקרב לאדם או הופכת "ידידותית"- חשודה מאד בכלבת.

שמרו על עצמכם!